Kredyt hipoteczny a negatywne wpisy w BIK – co warto wiedzieć?

Dla wielu osób sfinansowanie przedsięwzięcia, jakim jest kupno mieszkania lub budowa domu staje się możliwe wyłącznie dzięki otrzymaniu kredytu hipotecznego. Jednak z uwagi, iż tego rodzaju zobowiązania finansowe opiewają na wysokie kwoty, które przekraczają kilkaset tysięcy złotych, banki w gruntowny sposób badają zdolność finansową wnioskodawcy.

  1. BIK – co to takiego

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest przedsiębiorstwem, które powstało z ramienia banków oraz Związek Banków Polskich. W jakim celu? Przede wszystkim prowadzenia ewidencji poszczególnych kredytobiorców, czy pożyczkobiorców. Oznacza to, iż BIK zbiera wszelkie informacje związane z terminowym lub nieterminowym spłacaniem rat pożyczki, czy kredytu. Obecnie oznacza to, iż w bazie tej każdy podmiot do tego uprawniony może prześledzić pozytywne i negatywne wpisy na temat danego kredytobiorcy. Daje to szerszy i bardziej obiektywny obraz na to, czy dany kredytobiorca jest klientem rzetelnym. 

  1. Negatywny wpis w BIK a kredyt hipoteczny – czy można uzyskać?

Tak naprawdę na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Bardzo dużo zależy od tego, jaka jest liczba negatywnych wpisów w BIK oraz jakiego rodzaju są to spóźnienia. Wiadomo, iż jednorazowe spóźnienie o kilka dni nie ma takiej wagi, jak na przykład przeciąganie spłaty przez 30 dni a nawet więcej. Jakkolwiek najlepiej, jeśli w BIK w ogóle nie pojawiają się negatywne wpisy.

Natomiast to, na ile te sporadyczne wpłyną na finalną decyzję banku bardzo dużo zależy od samej polityki banku. W wielu przypadkach może okazać się, iż oferta, którą bank przedstawi klientowi uwzględniać będzie kwotę niższą, niż pierwotnie klient był zainteresowany.

Jednak w przypadku, gdy w BIK istnieje duża liczba negatywnych wpisów, może okazać się, ze bank odmówi udzielenia kredytu. Dlaczego tak się dzieje?

Przecież kredyt hipoteczny oznacza, iż kredytem obciążona jest hipoteka domu lub mieszkania. W sytuacji, gdy kredytobiorca ma regularne trudności ze spłatą rat kredytu, bank może przejąć jego mienie, a następnie sprzedać je. Jednak nie oznacza to, iż bankowi udał się otrzymać całkowitą kwotę, na którą udzielił kredytu. Dlatego tak ważna jest pozytywna historia w BIK.

  1. Jak budować historię w BIK i dlaczego warto?

Z uwagi, iż znajdują się tam niemal wszelkie informacje, które dotyczą różnych form kredytów i pożyczek, bardzo ważne jest, aby budować pozytywną historię w BIK. Trzeba także pamiętać, że pozytywne wpisy utrzymują się w BIK do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Następnie zostają automatycznie usunięte. Dlatego warto również wyrazić zgodę na ich dalsze przechowywanie.

Z uwagi, iż przy okazji zakupów, także online, coraz więcej stron oferuje możliwość skorzystania z opcji „zapłać później” jest to jeden z dobrych sposób na to, aby budować pozytywną historię w BIK. Sposób działania jest dość prosty. Dany klient dokonuje zakupu przedmiotu, natomiast firma zewnętrzna oferuje mu możliwość pokrycia kosztów tego zakupu oraz spłatę zadłużenia w późniejszym terminie, na przykład 30 lub 60 dni. Spłaty dokonać można jednorazowo lub w ratach. W praktyce oznacza to skorzystanie z pożyczki, która jest także opłacalna dla samego klienta. W wielu przypadkach jest on zobligowany zwrócić kwotę, którą po prostu pożyczył. Jednocześnie informacja na temat spłaty pożyczki trafia do BIK.

Innym sposobem jest korzystanie oczywiście z bardzo popularnych pożyczek bankowych i pozabankowych, nawet na kwoty kilku tysięcy złotych. Wszystko dlatego, iż one również ułatwiają tworzenie rzetelnego wizerunku kredytobiorcy.

Budowanie swojej historii w BIK jest bardzo ważne, ponieważ informacje tam zawarte mogą okazać się dodatkowym atutem podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny. 

  1. Negatywne wpisy w BIK – jak je usunąć?

Co zrobić w sytuacji, gdy komuś podwinęła się noga, a w jego BIK widnieją negatywne wpisy? Tak naprawdę podstawowa czynność to spłata ewentualnego zadłużenia. Natomiast jeśli chodzi o samo usunięcie wpisu, nie jest to możliwe. Wszelkie informacje, związane z opóźnieniem, od momentu uregulowania zaległości są przechowywane w systemie BIK przez 5 lat. Oznacza to, iż nie ma innego sposobu, jak tylko cierpliwie czekać. 

  1. Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Obok wspomnianej, pozytywnej historii w BIK warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. W szczególności, jeśli ktoś posiada negatywne wpisy w BIK. Wszystko dlatego, iż osoba ta jest świetnie zorientowana w polityce poszczególnych banków i wie, które banki przykładają mniejszą wagę do negatywnych wpisów. A to może realnie zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego.